Gym op school (deel 47)

Investeringen in gymlessen op basisscholen worden gekortwiekt, zo wil de huidige Nederlandse regering. Toen ik dat las dacht ik terug aan mijn tijd op de lagere school in Velsen-Noord en hoe blij ik was dat daar een echte leraar lichamelijke opvoeding werd aangesteld. Meester en juf die ons kinderen een beetje hadden laten huppelen werden voor gym vervangen door een sportleraar: John Mulder. Zijn lessen in de gymzaal of op het schoolplein aan de Van Langeveldstraat waren heerlijk en zonder twijfel zeer nuttig. Mulder kreeg later in mijn tijd als middelbare scholier en als trotse Rooswijk-junior nog eens extra statuur toen bleek dat hij de korte stop van mijn club was. Hij was van de zuidkant van het kanaal en speelde daardoor niet lang ,,bij ons” dat was wel weer jammer.

Zelf zat ik als kind ook op gym bij Sparta dat door de papierfabriek Van Gelder in het gebouw Concordia op de been werd gehouden. Zwemdiploma’s haalde ik als lid van VZV in het zwembad in IJmuiden, dat toen nog naast het politiebureau was. Voetballen deed je in de speeltuin aan de Doodweg.

Stijf zijn ze, zo hoor ik vaak praten over de kinderen van tegenwoordig. Vangen en gooien is al een probleem. Geen echte aanleiding dus om blij te zijn met het weggummen van die gymlessen op scholen. Het beste is om kinderen dan toch maar vooral op een sportclub te doen. Alhoewel, waar halen die verenigingen de trainers, coaches vandaan. Nee nou niet direct roepen om een stuurgroep of onderzoeksbureau, of beroepscoaches die consult geven over hoe een probleem aan te pakken en dus dure cursussen geven. Daar zijn verenigingen niet mee geholpen. Verenigingen moeten net als altijd maar weer vindingrijk zijn. Vrijwilligers waar zijt gij? Penningmeesters houdt rekening met wat een beetje lijkt op marktconforme betaling. De kandidaten moeten de sport natuurlijk wel echt begrijpen. Geen nitwits zijn. Oef, wel een uitdaging. Maar ook wel mooi om te realiseren? Of kiezen we voor stijve harken?    

Theo Reitsma                          

Op 1 juli 2025 bestaat honk- en softbalvereniging Rooswijk tachtig jaar. In aanloop naar dit bijzondere jubileum schrijft ons ere-lid Theo Reitsma tachtig stukjes over toen, over nu, over honkbal, over softbal, over Rooswijk. Lees alle delen op onze pagina 80over80.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.